Polityka spójności po 2027 roku – stwórzmy ją razem!

O co chodzi?

Rok 2025, a szczególnie jego pierwsza połowa, to nie tylko czas prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej, ale też czas, w którym kształtują się założenia polityki spójności, co definitywnie wpłynie na nowe wieloletnie ramy finansowe UE na okres po 2028 roku.

Dla sektora organizacji to właśnie polityka spójności jest najważniejsza ze względu na jej kluczowy wpływ nie tylko na rozwój ekonomiczny, ale także społeczny. Jako organizacje pozarządowe mamy teraz szansę zadbać o to, aby zmodernizowana polityka spójności zapewniała pełną partycypację społeczną, uwzględniała potrzeby sektora organizacji pozarządowych i potrzeby rozwoju społecznego w regionach.

OFOP jako organizacja zabiegająca o partnerskie traktowanie organizacji pozarządowych i reprezentująca je w rozmaitych gremiach, również na poziomie europejskim, tworzy listę postulatów dotyczących pożądanych przez sektor zmian w polityce spójności.

Zgłoś swój postulat

Chcemy zaprosić nasze organizacje członkowskie i wszystkie organizacje pozarządowe zainteresowane tematyką funduszy europejskich do włączenia się w ten proces i podzielenia się z nami Waszymi refleksjami i pomysłami. Chcemy wspólnie odpowiedzieć na pytania o to, w jaki sposób polityka spójności i fundusze w następnej perspektywie mają realizować ideę partnerstwa, wspierać rozwój społeczeństwa obywatelskiego, co ułatwi organizacjom pozarządowym korzystanie z funduszy europejskich, w jaki sposób fundusze mogą się przyczynić do rozwijania potencjału organizacji.

Zainteresowanych zapraszamy do przesyłania swoich postulatów przez poniższy formularz. Odpowiedzi zbieramy do 19 lutego.

Pod formularzem zamieściliśmy materiały pomocnicze i informacyjne dot. polityki spójności – linki, dotychczasowe postulaty zgłoszone przez formularz oraz folder do wgrywania załączników. Załączniki możecie też wysyłać na adres komitetymonitorujace@ofop.eu.

12 lutego odbyło się otwarte spotkanie Sieci OFOP ds. Partnerstwa i Funduszy Europejskich, które poświęciliśmy tematowi polityki spójności. Spotkanie otwarte było jednorazowe. Zwykłe spotkania Sieci odbywają się regularnie i dotyczą różnych tematów związanych z zasadą partnerstwa i monitoringiem Funduszy UE. Jeśli nie jesteś członkiem/członkinią Sieci, a interesują Cię wspomniane zagadnienia i chcesz do niej dołączyć na stałe, to możesz zapisać się do niej tutaj: formularz zapisów do Sieci OFOP ds. Partnerstwa i FE.

Materiały pomocnicze

Dotychczasowe postulaty:

Linki:

Folder do wgrania załączników:

Uwaga! Prosimy o następujące nazwanie wgrywanych plików:
2025_polityka-spojnosci_[nazwa-organizacji]
lub
2025_polityka-spojnosci_[inicjały osoby zgłaszającej]