Po co w Unii Europejskiej głos organizacji społecznych? – artykuł Karoliny Dreszer-Smalec

, ,
Po co w Unii Europejskiej głos organizacji społecznych? Artykuł Karoliny Dreszer-Smalec dla ngo.pl.

Jakie będą priorytety nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2028–2034?
Czy zmieni się sposób zarządzania funduszami europejskimi?
Co z zasadą partnerstwa, jednym z fundamentów polityki spójności, gwarantującym, że głos społeczeństwa obywatelskiego w tworzeniu i wdrażaniu programów może zostać usłyszany?

O tym wszystkim pisze Karolina Dreszer-Smalec, prezeska OFOP-u, w najnowszym artykule opublikowanym na łamach ngo.pl. Tekst mówi o tym, dlaczego głos organizacji społecznych jest dziś tak potrzebny na poziomie unijnym – zwłaszcza w kontekście nadchodzących zmian w politykach europejskich i planowania budżetu UE.

Artykuł przybliża:

  • aktualny stan debaty o przyszłych wieloletnich ramach finansowych UE,
  • pomysł stworzenia jednego planu krajowego zamiast wielu programów operacyjnych i związane z tym zagrożenia,
  • stanowisko OFOP w sprawie konieczności zachowania zasady partnerstwa i innych zasad horyzontalnych,
  • działania rzecznicze, które OFOP podejmuje na poziomie europejskim, by zapewnić reprezentację interesów organizacji społecznych z Polski.

Zapraszamy do lektury wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu europejskiej polityki rozwoju i rozumieć, jakie decyzje zapadają teraz oraz co mogą one oznaczać dla organizacji społecznych w Polsce.

Pełny tekst dostępny na ngo.plPo co w Unii Europejskiej głos organizacji społecznych? Cz. 1: Przyszłość budżetu unijnego.

Jeśli nie jesteś jeszcze członkiem OFOP, to dobry moment, by do nas dołączyć. Jesienią ruszamy z nowym cyklem spotkań dotyczących działań rzeczniczych na poziomie europejskim! Zgłoś swoją organizację tutaj: strona Dołącz do nas.