Działania informujące i promujące Fundusze Europejskie wśród organizacji pozarządowych
Konkursy przyjazne organizacjom pozarządowym
Aplikowanie o Fundusze Europejskie jest niewątpliwie szansą na rozwój, choć wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Przede wszystkim organizacje pozarządowe muszą zmagać się z konkurencją o środki oraz koniecznością spełnienia wielu formalnych, często bardzo trudnych do zrealizowania wymagań. Proces aplikacyjny bywa czasochłonny, a obowiązkowy wkład własny oraz inne dodatkowe wymagania bywają wyzwaniem niemożliwym do zrealizowania przez organizacje pozarządowe, szczególnie te lokalne, których w Polsce jest najwięcej.
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej postanowiła przyjrzeć się konkursom i sprawdzić, czy są one przyjazne dla organizacji pozarządowych, tworząc pilotażowy system wyróżniania w ramach Funduszy Europejskich. Obrane przez OFOP kryteria pozwolą najpierw ocenić, a potem wyróżnić te konkursy finansowane z Funduszy Europejskich, które są przyjazne dla organizacji pozarządowych. Co rozumiemy przez „przyjazne”? To nabory otwarte dla NGO lub specjalnie im dedykowane, nabory bez wysokich progów wkładu własnego, stworzone ze zrozumieniem specyfiki działania III Sektora.
Priorytetem jest nie tylko informowanie o dostępnych konkursach FE, lecz również ukazywanie potencjału FE jako wartości pozytywnej dla rozwoju misyjnego i instytucjonalnego organizacji pozarządowych.
Konkursy przyjazne organizacjom
Jak oceniamy nabory?
Pilotażowy system promowania konkursów ocenia projekty pod kątem następujących kryteriów:
- capacity building – czyli czy w ramach projektu można finansować działania wzmacniające potencjał organizacji pozarządowych
- wkład własny – czyli czy w ramach projektu wymagany jest wkład własny, jeśli tak – na jakim poziomie?
- długości czasu w którym można składać wnioski
- czasu realizacji projektu
- liczby podmiotów do których jest skierowany konkurs
- czy są zapisy o odmowie przyznania dofinansowania przy niespełnieniu zasad horyzontalnych.
Jak wyróżniamy nabory?
Oceny konkursów na bieżąco pojawiają się na tej stronie oraz na stronie Funduszy portalu ngo.pl w specjalnej sekcji „OFOP poleca fundusze europejskie przyjazne organizacjom”.

Zapisz się do Sieci!
Jeśli chcesz być na bieżąco z pracami poszczególnych Komitetów, poznać osoby z innych organizacji, które również działają w interesie społeczeństwa obywatelskiego i wspólnie wypracowywać rekomendacje i postulaty – zapisz się do Sieci OFOP ds. partnerstwa i Funduszy Europejskich. Znajdziesz się na naszej liście mailingowej i będziesz mieć możliwość uczestnictwa w comiesięcznych spotkaniach online.
Kalendarz wydarzeń Komitetów Monitorujących i Sieci OFOP ds. partnerstwa i FE
Wspierają nas


