V Posiedzenie Podkomitetu ds. rozwoju partnerstwa

, ,

V posiedzenie Podkomitetu do spraw rozwoju partnerstwa na lata 2021-2027 (dalej: Podkomitet) odbyło się w Łodzi w dniach 20-21 czerwca 2024 roku. Wzięły w nim udział 54 osoby, w tym 10 członków i/lub zastępców Podkomitetu reprezentujących stronę rządową, 15 reprezentujących stronę samorządową, 3 reprezentujących partnerów społecznych, 2 reprezentujących partnerów gospodarczych, 10 reprezentujących społeczeństwo obywatelskie oraz 14 innych uczestników zgłoszonych do udziału w posiedzeniu przez członków/członkinie Podkomitetu. Do głosowania uprawnionych było 38 osób.

Obradom po raz ostatni przewodniczyła pani Ewa Kulik-Bielińska, Przewodnicząca Podkomitetu.

Pierwszego dnia omówione zostały dwie opinie prawne. Pierwsza nt. wzmocnienia skuteczności komitetów monitorujących w poszanowaniu przestrzegania Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej (zlecona przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych), którą przedstawił adw. prof. INP PAN dr hab. Maciej Taborowski. Druga zaś dotycząca równości stron oraz obciążeń administracyjnych w umowach o dofinansowanie w wybranych krajowych i regionalnych programach perspektywy finansowej 2021-2027 (zlecona przez Podkomitet), którą zaprezentował adw. Patryk Dykas (zał. 1).

Po dyskusji i wypracowaniu konsensusu dotyczącego treści przyjęta została Uchwała nr 5 w sprawie nowelizacji Europejskiego Kodeksu Partnerstwa (35 osób uprawnionych do głosowania wzięło udział w głosowaniu, 21 – za, 2 – przeciw, 12 – wstrzymało się od głosu) oraz bez zmian Uchwała nr 6 w sprawie zmiany zapisów dotyczących konfliktu interesów w Wytycznych dotyczących Komitetów Monitorujących na lata 2021-2027 (34 osób uprawnionych do głosowania wzięło udział w głosowaniu, 14 – za, 10 – przeciw, 10 – wstrzymało się od głosu).

Drugiego dnia Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przedstawiło plany dotyczące polskiej prezydencji w UE (zał. 2) oraz omówiło procedury przeglądu śródokresowego dla programów regionalnych (zał. 3). Pojawiło się wiele pytań dotyczących formularza oceny przygotowanego przez Departament Strategii MFiPR w celu ujednolicenia i koordynacji oceny z przeglądu śródokresowego. Zgłoszono potrzebę zorganizowania spotkania z Departamentem Strategii MFiPR Instytucji Zarządzających programy regionalne w celu rozwiania wszelkich wątpliwości i wypracowania wspólnie zakresu pytań w formularzu oceny.

Partnerzy społeczni zawnioskowali o stanowisko Podkomitetu w sprawie ujednolicenia definicji partnerów społecznych i gospodarczych. Propozycja definicji została przygotowana przez partnerów i przedstawiona przez członka Prezydium Pana Zygmunta Mierzejewskiego. Po wypracowaniu ostatecznego kształtu definicji zostanie przygotowana uchwała Podkomitetu, dzięki której będzie można zaktualizować definicję zawartą m.in. Ustawie o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

Kolejnym tematem podjętym przez członków Podkomitetu było budowanie potencjału partnerów w ramach funduszu europejskich. Omówiono stan wdrażania programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) – zał. 4. Przedstawiono harmonogram przeglądu śródokresowego oraz możliwe zmiany w programie. Współprzewodnicząca Grupy roboczej ds. społeczeństwa obywatelskiego działającej przy programie FERS omówiła interwencje ważne dla sektora obywatelskiego rekomendowane do realizacji w ramach Programu FERS – zał. 6. Z kolei Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi zaprezentował stan wdrażania programu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 (FEŁ2027) w Priorytecie 7. Fundusze Europejskie dla zatrudnienia i integracji w Łódzkiem w Działaniu 7.5  Integracja i społeczeństwo obywatelskie – zał. 5.

Ostatnim tematem było omówienie partnerstwa w Zintegrowananych Inwestycjach Terytorialnych, który przedstawił przedstawiciel Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych – pan Piotr Frączak.

Na zakończenie posiedzenia pani Ewa Kulik-Bielińska przekazała przewodnictwo panu Maciejowi Kani – Dyrektorowi Departamentu Kontroli i Odwołań FEŁ2027 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego, który został Przewodniczącym na kolejny rok. Przedstawiciele Prezydium wraz z Sekretariatem Podkomitetu złożyli na ręce pani Ewy Kulik-Bielińskej kwiaty dziękując tym samym za dotychczasowy wkład i zaangażowanie.

Porządek V. posiedzenia Podkomitetu ds. rozwoju partnerstwa na lata 2021-2027 został wyczerpany.  Protokół z przebiegu posiedzenia w regulaminowym terminie zostanie sporządzony i opublikowany na stronie Podkomitetu – Podkomitet ds. rozwoju partnerstwa 2021-2027 – Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (funduszeeuropejskie.gov.pl).

Materiały do pobrania:

  1. Agenda
  2. Protokół
  3. Załączniki do protokołu      
    Zał. nr 3 Prawna nt. rozstrzygające KM w przestrzeganiu KPP UE  (PDF 629 KB)
    Zał. nr 4. Prezentacja opinii prawnej dot. równości stron (PDF 294 KB)
    Zał. nr 4a Ekspertyza nt. równości stron, obciążeń administracyjnych w um. o dofinansowanie (PDF 1 MB)
    Zał. nr 4b Załącznik nr 1 do opinii prawnej (PDF 1 MB)
    Zał. nr 5. Uchwała nr 5 w sprawie nowelizacji Europejskiego Kodeksu Partnerstwa (PDF 465 KB)
    Zał. nr 6. Uchwała nr 6 ws. zmiany zapisów Wytycznych dot. KM (PDF 674 KB)
    Zał. nr 7. Przewodnictwo Polski w Radzie UE w I połowie 2025 r. (PDF 1 MB)
    Zał. nr 8. Przegląd śródokresowy 2021-2027 (PDF 6 MB)
    Zał. nr 9. Przegląd śródokresowy FERS (PDF 322 KB)
    Zał. nr 10. Budowanie potencjału NGOs z Programu FERS 2021-2027_ propozycja zmian (PDF 7 MB)
    Zał. nr 11. Budow. poten. organ. społecz. obywatel. i partnerów społ. EFS+ (woj. łódzkie) (PDF 428 KB)